Az Alsó-Csallóközi LEADER Csoport meghívására vettünk részt a Dunamente helyi termék védjegy rendszer kibővítésével kapcsolatos szakmai rendezvényen, melynek helyszíne a szlovákiai Komárno településen, a Kortina étteremben zajlott február 22-én.
Elsőként a projekt vezetője, Szalay Rozália, az Alsó-Csallóközi LEADER HACS elnöke ismertette a HACS megalakulásának menetét, idén ők is már 10 évesek lesznek, valamint a védjegy rendszer kialakításának feltételeit. A nyáron létrehozott védjegy rendszerhez akkor 10 termelő csatlakozott, vagyis kapta meg az elismerést, a mai rendezvényen pedig további 10 termelő is meg fogja kapni a védjegy használathoz fűződő jogokat.
Ezután a Szigetközben megalakuló natúrparkot mutatta be a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat alelnöke. A címet várhatóan márciusban veszik át. 29 település alakítja majd meg a natúrparkot, de a csoport már 26 éve kiépítette azt a tudásbázist, amin a natúrpark is alapszik. Természetesen állami hatóságok is segítik a szakmai munkát, nem utolsó sorban a Fertő-Hanság Nemzeti Park is. A munkaszervezeti feladatokat a Szigetköz-Mosoni HACS látja el. Kiemelte a megyei értékeket is, amelyek a natúrpark munkásságához is nagymértékben hozzájárulnak.
Musicz László, a már hivatalosan is bejegyzett Gerecse Natúrparkban eddig elvégzett tevékenységeket mutatta be az érdeklődőknek, majd ismertette a 2018-as év nagyobb feladatait, mint a látogatóközpont építési munkáinak megkezdését, valamint az Interreg SKHU határon átnyúló programban a natúrpark fejlesztéséhez kapcsolódó feladatokat.
Andrea Fialová a közös, NATURPARKS határon átnyúló pályázat tartalmát és a benne lévő partnereket mutatta be röviden. Kiemelte, hogy a projekt részét képező Dunamente fesztivál egy nagyszabású rendezvény lesz nemcsak a partnerek, hanem a települések számára is.
Komárno város alpolgármestere a védjegy rendszer megalakítását méltatta, elmondta, hogy ahol csak tehetik, rendezvényeken, intézményekben a védjegyes helyi termékeket kínálják, és használják fel.
Nagy Péter, az Ister-Granum EGTC vezetője szintén a saját termék védjegyük kialakítását ismertette. A térségben, ahol tevékenykednek, 100 település tartozik bele, és 500 helyi termelőt tartanak nyilván az adatbázisukban. A védjegy már bejegyzett, de eddig még nem használták, mert egy szintén határon átnyúló pályázatban kerül sor az arculat megtervezésére, és utána tudják csak ezt átadni a termelőknek. Náluk külön szabályozást is be kell vezetni, hiszen szlovák és magyar termelők egyaránt benne vannak a térségben, de az értékesítési lehetőségek és formák eltérnek az egyes országokban. Ehhez külön termelői kézikönyvet is készítenek majd a pályázat keretében.
Varga Péter, a Gazda Polgári Társulás vezetőjeként a közös megjelenésre, és a gazdák érdekképviseletére hívta fel a figyelmet, amellyel ők foglalkoznak. Több kiállításra is el tudnak jutni gazda tagjaik, például az OMÉK-on is többen kiállítottak.
Katka Béresová, a Túzok környezetvédelmi központ vezetője a környezeti neveléssel kapcsolatos feladataikat ismertette. Élményközpontként működnek, elsősorban iskolákat várnak, iskolás gyerekeke keresik fel őket. A határon átnyúló projektben 3500 gyümölcsfát ültetnek a területükön, ezzel is növelve a biodiverzitást.
A TDM szervezeteket a Dunamente TDM (Bauer Ildikó) és a Komáromi TDM (Szentesi Tamás) képviselte, ők is feladataikat, tevékenységüket mutatták be a résztvevőknek.
A program a védjegy használat ünnepélyes átadásával és termék kóstolóval zárult.
Képgaléria letölthető ITT.