Gyermelyen 2012 óta szép hagyomány, hogy határon túli testvértelepüléseik ( Izsa, Kürt, Beregszász, Székelyhíd, Csantavér) delegációinak részvételével megemlékeznek a Nemzeti Összetartozás Napjáról. A Trianoni békediktátum életbe lépésének évfordulóján emlékeznek a magyarságot ért tragédiára, ugyanakkor ünneplik a nemzeti együvé tartozás érzésének talaján kialakított kapcsolataikat, eredményeiket, tervezik jövőbeli együttműködéseiket.
Június 1-jén pénteken ökumenikus istentisztelettel kezdődött, majd a GyeReCsak színpadnál megemlékezéssel folytatódott a rendezvény. Kókai Rita polgármester köszöntője után Földi Márta, a délvidéki Csantavér polgármester asszonya és Dr. Völner Pál államtitkár, országgyűlési képviselő osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. A programot az iskolások néptánca, és a Gyermelyi Dalárda színesítette.
Hagyományosan ezen a megemlékezésen kerülnek átadásra Gyermely legnagyobb kitüntetései: idén a Pedagógus Életműdíjat a nagy szeretetnek és köztiszteletnek örvendő Villányi Márton tanár úr vehette át. A megjelent és a köszöntésébe bekapcsolódó volt diákok, kollégák számából is látszott pedagógusi munkásságának elismertsége: a „Néked zeng ez a dal…” című ének hangzott fel meglepetésként az előadásukban, amelyet még a Tanár úrtól tanultak. A hirtelen jött záporeső sem tudta elmosni a meghatódottság könnyeit a szemekben.
A megemlékezés végén az óvodások feldíszítették az Összetartozás fáját, az 5 évvel ezelőtt a testvértelepülésekkel közösen ültetett kocsányos tölgyet, majd az elöljárók és vendégeik megkoszorúzták a Nemzeti Összetartozás Emlékművet. A koszorúzásba a Vitézi Rend képviselői is bekapcsolódtak.
Az este sokak által várt kulturális eseménye a Gyermelyi Dalárda lemezbemutató koncertje volt. Stréhli György karnagy elmesélte a lemez keletkezésének történetét az ötlet felmerülésétől a stúdiófelvételig. Zenei kíséretként és önálló műsorszámként is fellépett Vesztergám Miklós tárogatóművész és a Töki Cigányzenekar. A remek hangulatú este közös vacsorával fejeződött be.
A megemlékezés másnapján a delegációk Gyarmatpuszta nevezetességeivel ismerkedhettek. A hétvége programja alkalmat adott személyes beszélgetésekre, valamint jövőbeli újabb együttműködéseken való közös gondolkodásra.
A beszámolót Tóth Ágnes kulturális referens készítette.