Turisztikai szolgáltatások fejlesztése a natúrparkok ölelésében – felfüggesztve, lezárult
A felhívás indokoltsága és célja
A térségben a Vértesi Natúrpark és a Gerecse Natúrpark található, ahol a falusi-,öko-,gasztro-, aktív- és rendezvényturizmushoz a feltételek adottak és kedvezőek. Az elmúlt években mindkét natúrparki terület desztinációjában kialakultak a turizmus intézményrendszerének infrastrukturális alapjai: 2 TDM szervezet, 2 borút, tematikus utak jöttek létre. Viszont ezek nem működnek még összehangoltan, illetve nem a teljes Vértes-Gerecse Közösség területét fogják át.
A turisztikai attrakciók száma elegendő, de a szolgáltatások száma, minősége és a marketing még fejlesztésre szorul. A növekvő turistaforgalmat a meglévő szolgáltatókkal nem lehet megfelelő színvonalon, mennyiségben ellátni. Továbbra is igény van a lovas, kerékpáros, boros, horgász, vízi tematikus utak mentén a kiszolgáló egységek, pihenőhelyek, vállalkozások támogatására. A turisztikai szolgáltatások fejlesztésével a natúrparkok területén a turistaforgalom kiszolgálása minőségileg és mennyiségileg is képes magasabb szintre lépni, a támogatásoknak ez a közvetett célja.
A kiegészítő szolgáltatások mellett igény mutatkozik a térségben a szálláshelyek bővítésére, fejlesztésére is. Az iskolán kívüli foglalkozásokhoz szükséges helyszínekre, a közösségi célú szállásokra, táborhelyekre az érdeklődések felerősödtek. A tanórán kívüli ismeretszerzésre a pár napos táborozás kedvelt formája lett az erdei iskola típusú szolgáltatások igénybevétele. Több település rendelkezik hozzá megfelelő ingatlannal,
de kisebb felújítások, eszközök, berendezések beszerzése szükséges a megfelelő színvonalú ellátás biztosításához. Ezért a szállások, és a táborozás idejére az étkeztetés infrastrukturális hátterű színvonalának növelése szükséges.
A térségben magas a falusi szálláshelyek száma. Azonban a szállásadók egy rétege nem kaphatott az elmúlt években támogatást, mert nem tudták vállalni a legmagasabb minősítési kategória elérését. Pedig az aktív turizmus vendégkörében igény van az egyszerűbb minősítésnek megfelelő szállásokra is. Ezért indokolt a kisléptékű, egyszerű fejlesztések támogatása a már régóta üzemelő szállásadók körében. A szolgáltatások marketing támogatására, az azonos tájegységhez tartozó települések térségmarketing támogatására egyaránt igény mutatkozik.
A fejlesztéseket – mint az a HFS specifikus céljában is olvasható – partneri együttműködések keretében kell megvalósítani. A pályázati felhívás célja olyan egymásra épülő, egymást kiegészítő szolgáltatások kialakítása a térségben, melyek az egyéni érdekeken kívül az egész térség turizmusának fellendítését, az ott elérhető szolgáltatások mennyiségét és minőségét erősítsék, ezáltal olyan gazdasági és társadalmi fejlődést
indukáljanak, mely a Vértes és a Gerecse egészére kedvező hatással bír. Cél, hogy a fejlesztések járuljanak hozzá a helyi lakosság foglalkoztatásához, és a turisztikai rendezvények kínálatának bővítéséhez is. Ezért az elkészült fejlesztést egy projektzáró rendezvényen szükséges majd bemutatni, ahol a helyi termelők, kézművesek, kulturális csoportok részvételét is biztosítani kell.