Kultúrházak éjjel-nappal programok településeinken
Február 2-4.-e között tartották idén a Kultúrházak éjjel-nappal című rendezvénysorozatot az országban. A regisztrált programok kapcsán péntektől több száz program várta az érdeklődőket országszerte. Betekintettünk a Vértes-Gerecse Közösség településeire is, milyen érdekességekkel várták ők a helyieket. Ebben az évben a „Helyben a sokszínűség” szlogennel a szervezők a helyi kulturális értékek megőrzésére és közvetítésére ösztönözték a programban részt vevő intézményeket.
Gratulálunk minden szervezőnek! Reméljük jövőre még többen is csatlakoznak a Magyar Népművelők Egyesülete által koordinált programokra.
Sárkeresztesen: “Az elmúlt 50 év” – Rideg Ferenc bronzdiplomás fotóművész kiállítása és egy ingyenes Zumba óra volt látogatható.
Vértesbogláron a téli időszakhoz kötődő „Hagyományőrző tollas buli”-t szerveztek a falu apraja, nagyjának. Három régi recept szerint tanították meg a falu aprajának-nagyjának a nemzetiségi önkormányzat képviselői a füles fánk sütést. Közben készült az ebéd, a kolbászos krumpli leves. A közös ebéd mindenkinek nagyon ízlett, holott egy nagyon egyszerű ételről van szó. A desszert pedig a füles fánk volt. Az ebéd után került sor a liba vágására, tollfosztására, majd a liba leforrázására és a kopasztásra. A libáról szárazon lekopasztott tollat fosztották meg a gyerekekkel, a nagyobbak már ügyesebbek voltak, hiszen ők már évek óta gyakorolják, ők tanították a kicsiket. Pihenésképpen a helyi tánccsoportok előző évi munkáját lehetett megtekinteni. Majd ezután következett a tollasbál sokféle kuglóf és egyéb sütemények kíséretében, és természetesen a délelőttről megmaradt füles fánkot is el lehetett fogyasztani. Mindezt leöblítették a résztvevők hagyományos tejeskávéval (maláta) és borlevessel. (a beszámolót Szelle Kálmánné küldte)
A baji IKSZT több éve csatlakozik már a Kultúrházak éjjel- nappal rendezvényhez. Idén több kisebb programot rendeztünk: Az 5. és 2. osztályosok hagyományos sváb táncórát tartottak az IKSZT-ben, majd 2 órától fánkot sütöttünk az érdeklődőkkel, akik közül volt,aki sütni jött, volt aki receptet keresett, volt aki éhes volt. Az elkészült fánkkal megvendégeltük a véradókat, akik örömmel fogyasztották a fánk mellé készített forralt borral együtt. A Baji Német Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesület nálunk tartotta év eleji közgyűlését, aminek a végén a vacsora után desszertként fogyaszthatták el az elkészült fánkokat. Így a „csak” fánk készítés és kóstolás helyett, egy igazi hagyományőrző délután kerekedett a Kultúrházak éjjel- nappal program keretein belül. (a beszámolót Várszeginé Tromposch Judit küldte)
Várgesztesen a Faluházban 10 napig megtekinthető Bányász kiállítást rendeztek be.
Kocson a Dunaradványi Magok társulata 2018. február 3-án a Kultúrházak éjjel –nappal program keretében adta elő a Valahol Európában című darabot.
2003 óta működik Dunaradvány (Szlovákia) községben a Kéknefelejcs csoport, amely 2007-ben vette fel a MAGok nevet; ettől az időponttól a Csemadok helyi alapszervezetének égisze alatt működnek. A községben csupán alsó tagozatos iskola működik, a nagyobb diákoknak ezért nemigen volt alkalmuk megmutatni tehetségüket, képességeiket a különböző rendezvényeken. Ebből az indíttatásból alakult egy tucatnyi gyerekkel ez a csoport.
Munkájukat a kezdetek óta Zalacko Ilona, a falu kulturális vezetője segítette, ő varrta a fellépő ruhákat is. Néhány év után, amikor változott a csoport neve, a vezetői teendőket Varga Katalinnal közösen Zalacko Ilona vállalta. „Abból a gondolatból indultunk ki, hogy az ember elveti a magot, és bízik benne, hogy kellő gondozással és odafigyeléssel a szépen cseperedő növényke idővel szemet gyönyörködtető, erős fává terebélyesedik – mondta Varga Katalin, a csoport vezetője. –
Mindig is fontos feladatomnak tartottam a magyarságtudat erősítését a gyerekekben, ebben is segítenek a próbák, az együttlétek, a közösségi élmények. A próbák nem csupán a bemutatóra való felkészülésről szólnak, jókat beszélgetünk, felköszöntjük a szülinaposokat, élvezzük egymás társaságát.” Készítettek már műsort farsangra, március 15-re, tűzvédelmi sportnapra, augusztus 20-ra, október 6-ra, karácsonyra. Műsoraik palettája igen színes, néptánc, színdarab, rock opera .
Ezek közül a legsikeresebbek :Tékozló fiú, Isten pénze,Szép nyári nap és a legutóbbi amit Kocson is volt alkalmuk bemutatni a Valahol Európában című darab.
A helyi rendezvényeken, ünnepségeken kívül több fellépésük volt már a szomszédos falvakban is, és nagyon büszkék rá, hogy évek óta meghívást kapnak a bécsi Szent István Napokra, aminek nagy örömmel tesznek eleget. „Ha egy-egy darabban felnőtt szereplőkre is szükség van, szívesen bekapcsolódnak ők is, nem beszélve a régi MAGosokról, aki ma már egyetemi hallgatók vagy dolgozók, de boldogan vissza-visszajárnak hozzánk – mondta Varga Katalin. –
Tagjaink között vannak a helyi önkéntes tűzoltószervezet ifi csapatának tagjai is. A műsorok színpadra állításában összeszokott kis társaság van segítségemre, rájuk mindig számíthatok, nélkülük nem működne ez az egész. Kiemelném Hožvák Tamás személyét, aki a csoport zenei felelőse és technikusa egyben.”
Évente megrendezik a MAGok bálját, amelyre kétórás műsorral készülnek a gyerekek. Ilyenkor bizony kicsinek bizonyul a helyi kultúrház, akkora az érdeklődés. Nem utolsó során pedig említésre méltó csoport egyik tagja ,aki kivált tehetségével és immár az Operett színház Brodway tagozatán tanulhat ,dolgozhat jövendőbeli színésztársaival együtt.
„Jóleső érzéssel mondhatom, hogy a csoport tagjai olyan közösséggé kovácsolódtak, akik mindig számíthatnak egymásra, figyelik, segítik a másikat, öröm számukra az együttlét” – zárta gondolatait Varga Katalin. (a beszámolót Szabó Andrásné küldte)
Gyermelyen A Szülők Közössége Farsangi házibulit rendezett. A rendezvényt hagyományosan a nyolcadikosok nyitották meg, ezúttal a Kalinka volt a nyitótánc. Az iskolát ismét egy óriási családi házzá alakítottuk, melynek minden helyiségében más és más fogadott bennünket. A nappaliban (aula) táncolni lehetett, a konyhában a szervező osztályok (4., 5., 7. o.) szülői közösségei svédasztalos büfét biztosítottak és süteményeket hoztak, itt jókat eszegettünk. Apa szobájában nyitva maradt a bárszekrény, ahonnan különféle italokat szerezhettünk be, sőt pasis játékok is voltak. Hugi szobájában jelmezeket ölthettünk és lehetett társasozni. Nyugis beszélgetésekre is volt lehetőség az egyik szobában, Öcsi szobájába pedig karaoke-t terveztünk. (a beszámolót Ruprech Botond küldte)